Sladoran

Sladoran

ÇEŞİT ÖZELLİKLERİ

TESCİL YILI: Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından adaptasyon çalışmaları sonucu geliştirilen ve 1998 yılında tescil ettirilen arpa çeşidir.

MORFOLOJİK ÖZELLİKLERİ: Başakları 2 sıralı olup uzun ve eğik bir görünüm arz eder.Bitki boyu orta olup 80-85 cm'dir.Tanesi iri olup açık sarı renktedir.Tanesi nispeteden homojen yapıdadır.

TARIMSAL ÖZELLİKLERİ: Kışlık bir çeşit olup soğuklara dayanıklılığı iyidir.Marmara Bölgesi'nde taban ve yarı taban alanlarında yetiştiriciliği tavsiye edilir.Kardeşlenme kapasitesi ve verim potansiyeli çok yüksektir.Sap yapısı kuvvetli ve elastikli olduğundan yatmaya karşı dayanıklıdır.Kullanılacak tohumluk miktarı m2'ye 450-500 tane (17-19 kg/Da), uygulanacak gübre miktarı 12-15 kg/da saf azot olacak şekilde yapılmalıdır.

PATOLOJİK ÖZELLİKLERİ: Küllenme ve pas hastalıklarına karşı töleranslıdır.Ayrıca yaygın olarak görülen arpa yaprak hastalıklarına (Yaprak leke ve yaprak çizgili leke) karşı da dayanıklılık gösterir.

KALİTE ÖZELLİKLERİ: Kalitesi yüksek olup, biralık olarak malt sanayii'nde kullanılabilir.Başaktaki dane irilikleri nisbeten homojen bir yapıdadır.Bin dane ağırlığı 38-40 gr, hektolitre ağırlığı 64-66 kg'dır.Protein oranı %11-12'dir.